Zastosowanie wag analitycznych w laboratoriach i aptekach

Waga analityczna to urządzenie dokonujące pomiarów z bardzo dużą precyzją, stąd też jest powszechnie stosowana w laboratoriach i aptekach. Przy ich pomocy można ważyć nawet niewielkie ilości substancji.

Jak zbudowana jest waga analityczna?

Budowa wagi analitycznej zależna jest od jej rodzaju. W przypadku modeli mechanicznych urządzenie działa na zasadzie dwustronnej dźwigni równoramiennej. Przy ważeniu należy nakładać na szalę odważniki (nazywane czasem też konikami) przy pomocy specjalnych szczypiec. Szukając równowagi, należy obserwować wskazówkę przebywającą się po skali.

W przypadku automatycznych wag odważniki umieszczone są na specjalnych wieszaczkach znajdujących się wewnątrz urządzenia, Ich konfiguracja ustawiana jet za pomocą pokręteł. W przypadku urządzenia cały mechanizm wraz z szalkami umieszczony jest w obudowie (najczęściej szklanej). Dzięki temu waga nie tylko nie ulega zabrudzeniom, ale również jest dobrze zabezpieczona przed wpływem ruchów powietrza, które mogłyby nieco zaburzyć wynik ważenia.

Najnowocześniejsze wagi analityczne dostępne są w wersji elektronicznej, jednoszalowej. W tym przypadku stosowany jest zewnętrzny lub wewnętrzny wzorzec masy o określonej klasie dokładności.

Dlaczego wagi analityczne to najlepsze rozwiązanie dla aptek i laboratoriów?

Zastosowanie wag analitycznych to popularne rozwiązanie, z których korzystają pracownicy aptek i laboratoriów. Urządzenia te sprawdzają się w tych miejscach idealnie, ponieważ mogą one wykonywać pomiar ciężaru substancji, których masa nie przekracza 1 kg. Dokładność pomiarów wynosi 0,01 g.
Waga precyzyjna laboratoryjna i apteczna dostępna jest w następujących wariantach:

  • waga półmikroanalityczna wyposażona w specjalną osłonę chroniącą ważoną substancję przed zanieczyszczeniami z otoczenia. Precyzja pomiaru urządzenia wynosi 0,001 g. Jeżeli zajdzie taka potrzeba można podłączyć ją do komputera czy drukarki;

  • waga mikroanalityczna dokonuje pomiarów wagi z precyzją 0,0001 g. Nośność urządzenia nie przekracza 10 g. Dzięki zaawansowaniu technologicznemu umożliwia sumowanie pomiarów;

  • waga ultramikroanalityczna to urządzenie z precyzją pomiaru na poziomie to 0,00001 g i nośności 10 g. Urządzenie wykonuje pomiary nie tylko ciężaru, ale i gęstości.

Ze względu na wysoką precyzję pomiaru wagi apteczne czy laboratoryjne będą niezastąpione. Dzięki nim z dużą dokładnością można odmierzać niezbędne składniki do powstania leków recepturowych w aptece. W przypadku laboratoriów dobra i precyzyjna waga pozwala na uzyskanie powtarzalnych wskazań masy substancji, trafiającej do dalszego obiegu np. w postaci kosmetyku czy leku.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here