VIN to inaczej Vehicle Identification Number, czyli indywidualny numer identyfikacyjny każdego pojazdu. Można powiedzieć, że jest to znak rozpoznawczy, który stanowi wiarygodne źródło informacji o pojeździe i może znacznie pomóc przy zakupie używanego samochodu. VIN to charakterystyczny numer, na który składa się w sumie 17 znaków – cyfr i liter z wyłączeniem liter I, O oraz Q. Oczywiście warto podkreślić, że każdy numer VIN jest niepowtarzalny.

Co może nam powiedzieć numer VIN?

VIN okazuje się szczególnie ważny z punktu widzenia potencjalnego nabywcy pojazdu. Zazwyczaj jest sprawdzany w przypadku pojazdów używanych, które mają za sobą określony czas użytkowania w kraju lub za granicą. Numer VIN jest w stanie powiedzieć wiele o samochodzie – ukazuje informacje podstawowe odnośnie marki, danych technicznych oraz posiadanej wersji wyposażenia. To jednak nie wszystko. VIN jest w stanie powiedzieć, jaka jest historia samochodu, mianowicie czy nie jet on kradziony, ilu było poprzednich właścicieli, jaki jest ostatnio zarejestrowany przebieg. W bazie VIN można znaleźć także ewentualne informacje o kolizjach lub wypadkach, w których brał udział pojazd. W końcu nie każdy sprzedawca jest w pełni uczciwy i czasem oferta dotycząca pojazdu znacznie różni się od rzeczywistości – numer VIN pozwala to zweryfikować i co ważne, takiej analizie można naprawdę zaufać.

Jak sprawdzić numer VIN za darmo?

W internecie można bez większych problemów znaleźć nawet kilkanaście stron, które pozwalają na sprawdzenie bazy VIN. Wystarczy skorzystać z wyszukiwarki i znaleźć najlepszą z nich. Podstawowe informacje powinny być udzielane w pełni bezpłatnie, natomiast bardziej szczegółowe informacje dotyczące pojazdu czasem wymagają wniesienia dodatkowej opłaty. W przypadku chęci sprawdzenia historii pojazdu, zwykle darmowa oferta jest w pełni wystarczająca, by móc dokładnie przeanalizować propozycję sprzedawcy i porównać ją ze stanem faktycznym.

Gdzie można znaleźć numer VIN?

Aby sprawdzić bazę VIN, należy odszukać ten indywidualny numer w samochodzie. Można to zrobić na kilka sposobów. Najprostszą metodą jest pozyskanie VIN-u z dowodu rejestracyjnego, ewentualnie z karty pojazdu. W dowodzie rejestracyjnym numer VIN znajdziemy pod pozycją „E”. VIN zawsze wybijany jest przez producenta pojazdu na tabliczce znamionowej, zlokalizowanej na podszybiu, czasem również na stopniach wejściowych przy pierwszych dniach. niektórzy producenci informacje o numerze VIN umieszczają ponadto w komorze silnika pojazdu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here