Spawarka światłowodów w zastosowaniach przemysłowych

Spawarka światłowodów w zastosowaniach przemysłowych

W dobie rosnącej popularności instalacji światłowodowych łączenie ich ze sobą za pomocą spawarek staje się normą. Dziś urządzenia te są już standardowym wyposażeniem każdej firmy zajmującej się projektowaniem i budową instalacji FTTH. Jak działa taka spawarka i na czym polega technologia łączenia światłowodów?

Światłowód – co to jest i jak go połączyć?

Zasada działania światłowodu jest bardzo prosta. Przewód ten składa się z płaszcza i rdzenia, wewnątrz którego transmitowany jest cyfrowy sygnał optyczny. Spawarka światłowodowa łączy ze sobą dwa końce rdzenia w taki sposób, aby uzyskane połączenie generowało jak najmniejsze straty. W łączeniu światłowodów bardzo ważne jest, aby obydwa łączone końce miały podobne średnice. Dzięki temu spada ryzyko powstania wewnętrznych „zwierciadeł”, które odbijałyby emitowany sygnał optyczny i generowałyby zakłócenia w światłowodzie.

Jak działa spawarka światłowodowa?

Kluczową rolę w trakcie spawania światłowodów w spawarce FTTH odgrywa łuk elektryczny. To on doprowadza do stopienia rdzeń światłowodu, a następnie łączy go z drugim światłowodem. Proces spawania zachodzi wewnątrz urządzenia, dzięki czemu jest on całkowicie bezpieczny dla operatora. Warto podkreślić, że wewnątrz spawarki znajduje się specjalny mechanizm centrujący, którego zadaniem jest odpowiednie ułożenie rdzeni względem siebie. Dzięki temu uzyskane połączenie jest jednorodne i stabilne. Spawarka do FTTH posiada też wbudowany akumulator, dzięki któremu można wykonać nawet kilkaset cykli spawania bez konieczności wymiany baterii.

O czym warto pamiętać, spawając światłowody?

Przed rozpoczęciem spawania dwóch odcinków światłowodu, należy usunąć z nich warstwę zewnętrzną (płaszcz), a następnie oczyścić rdzeń wewnętrzny za pomocą alkoholu. Służy do tego przyrząd zwany stripperem. W spawarce – oprócz połączenia rdzeni – zachodzi również proces formowania złącza. Po zakończeniu spawania warto wykonać test wytrzymałościowy, który sprawdzi integralność połączenia w warunkach obciążenia mechanicznego. Często zdarza się, że spawarka do światłowodów wyposażana jest w dodatkowy zestaw akcesoriów, za pomocą których można obrobić i oczyścić rdzeń. Niektóre urządzenia posiadają też wbudowany miernik mocy optycznej, dzięki któremu można na miejscu sprawdzić jakość uzyskanego połączenia.

Przemysłowa spawarka światłowodowa to kompaktowe urządzenie, które umożliwia kompleksową realizację procesu spawania, począwszy od wyodrębnienia rdzenia, aż po wykonanie jego testów optycznych i wytrzymałościowych.

 

Dodaj komentarz