Czy lepiej wziąć pożyczkę w banku czy w pozabankowej firmie pożyczkowej? Która z tych opcji jest lepsza i pod jakim względem?
Koszt pożyczki to nie tylko jej kwota, którą trzeba w ustalonym terminie spłacić. Wprawdzie część firm pożyczkowych oferuje pierwszą pożyczkę za darmo – w takim wypadku oddaje się dokładnie tyle, ile się pożyczyło. Jeśli pożyczki gotówkowe pozabankowe porównasz w internecie, masz szansę znaleźć sporo takich ofert. Dotyczy to jednak – raz jeszcze warto to powtórzyć – tylko pierwszej pożyczki w danej firmie, a poza tym oczywiście nie każda firma pożyczkowa da ci taką możliwość.
Zwykle więc wydatki związane z pożyczką nie ograniczą się do spłaty jej kwoty. Dochodzą do niej narosłe w tym czasie odsetki, prowizje, ubezpieczenia i inne koszty dodatkowe.
Ze względu na większą dostępność oraz ograniczenie procesu weryfikacyjnego (zaraz powiemy o tym bardziej szczegółowo) koszty pożyczek pozabankowych są większe. Firmy pożyczkowe, nie stosując tak rygorystycznego przesiewu pożyczkobiorców jak banki, chcą zminimalizować swoje ryzyko w inny sposób i stąd właśnie biorą się wyższe oprocentowanie, prowizje i inne opłaty. Nie mogą jednak windować kosztów w górę powyżej pewnej granicy, bowiem zarówno banki jak i firmy pożyczkowe muszą stosować się do przepisów Ustawy o kredycie konsumenckim.
Różnica zachodzi zatem, jeśli chodzi o dostępność pożyczki. Zdecydowanie trudniej jest otrzymać pożyczkę w banku. Bank jako instytucja zaufania publicznego więcej uwagi przykłada do oceny ryzyka kredytowego, wiążącego się z udzieleniem pożyczki wnioskodawcy. Sprawdzana jest więc w Biurze Informacji kredytowej jego historia kredytowa oraz scoring, czyli punktowa ocena zdolności kredytowej w skali od 1 do 100. Aby otrzymać pożyczkę w banku, ważne jest więc to, czy wnioskodawca zaciągał już wcześniej zobowiązania finansowe i czy spłacał je w terminie.
Banki sprawdzają też, czy osoba ubiegająca się o pożyczkę figuruje w Krajowym Rejestrze Dłużników. Jeśli znajdzie się tam jej nazwisko, będzie to oczywiście świadczyć o ciążących na niej nieuregulowanych zobowiązaniach. Bank nie będzie się palił do tego, by udzielić pożyczki wnioskodawcy, na którym ciążą niespłacone długi. Z tego względu dla wielu osób znajdujących się w trudnej sytuacji pożyczki bankowe pozostają niedostępne. Po prostu nie przejdą oni pozytywnie weryfikacji w BIK i KRD.
Pożyczki pozabankowe są dla nich łatwiej dostępną alternatywą. Udzielające ich firmy pożyczkowe często mają mniej restrykcyjne podejście do zdolności kredytowej wnioskodawcy niż banki. Można znaleźć takie, które w ogóle nie przeprowadzają takiej weryfikacji. Pożyczki bez BIK cieszą się z tego względu dużą popularnością. Co więcej, nawet te firmy pożyczkowe, które sprawdzają zdolność kredytową klienta, często nie uzależniają od niej akceptacji wniosku.
Mniej dokładna weryfikacja (a nawet jej brak) oznacza również mniej formalności do spełnienia, a mniej formalności to oszczędność czasu. Dlatego proces przyznawania pożyczki pozabankowej przebiega szybciej niż w przypadku bankowej. To ważna zaleta dla tych, którzy nie lubią albo wręcz nie mogą czekać, bo potrzebują pieniędzy „na już”.