Kupno własnego mieszkania to marzenie szczególnie młodych osób. Ceny na rynku nieruchomości pozostają jednak niezmienne już od dłuższego czasu, dlatego też nie każdy może sobie pozwolić na zakup mieszkania za gotówkę. Pomocny może okazać się kredyt hipoteczny, który udzielany jest pod zastaw nieruchomości.

Wybór mieszkania i oferty kredytowej

Zanim zdecydujemy się wybrać ofertę kredytową, dobrze jest znaleźć idealnie mieszkanie, które chcemy kupić za pieniądze pochodzące z kredytu. Kredyt na mieszkanie jest bowiem udzielany pod zastaw konkretnej nieruchomości, a nie w celu zakupu dowolnego lokalu mieszkalnego. Konieczne jest zatem dokonanie wyboru jeszcze przed złożeniem wniosku kredytowego. Kredyt hipoteczny można dziś zaciągnąć w niemal każdym banku, jednak warto wziąć pod uwagę takie aspekty jak:

  • wysokość odsetek i prowizji bankowej,
  • wysokość wkładu własnego,
  • profil idealnego kredytobiorcy – jakie bank stawia wymagania osobom zainteresowanym zaciągnięciem kredytu,
  • ewentualne dodatkowe zabezpieczenia kredytu, które są kosztem kredytobiorcy.

Zdolność kredytowa w kontekście kredytu na mieszkanie

Bank, przed udzieleniem kredytu hipotecznego, będzie chciał dogłębnie przyjrzeć się zdolności kredytowej klienta. Zwykle banki mają bardzo surowe standardy oceny w kontekście kredytów na mieszkanie. Są one udzielane osobom, które posiadają stałe źródło dochodu, najlepiej potwierdzone umową o pracę na czas nieokreślony. Dodatkowo potencjalny kredytobiorca nie może figurować w bazach takich jak KRD czy BIK. Należy więc posiadać czystą historię kredytową. Kredyt na mieszkanie jest zobowiązaniem długoterminowym, zatem banki życzliwszym okiem patrzą na młodych klientów, w wieku około 30 lat. Nie oznacza to, że starsze osoby nie mogą starać się o kredyt hipoteczny, jednak zwykle jest on udzielany na dużo mniejsze kwoty niż ludziom młodym.

Wysokość wkładu własnego

Obecnie praktycznie nie ma możliwości zakupienia mieszkania z pieniędzy, których jedynym źródłem pochodzenia jest kredyt mieszkaniowy. Oznacza to, że kredytobiorca musi posiadać wkład własny, czyli pieniądze, które przeznaczy na zakup mieszkania. Wysokość wkładu własnego jest zależna od oferty kredytowej i wymogów konkretnego banku, jednak obecnie oscyluje w granicach 20-30% wartości sumy kredytowej. Niestety, nie jest możliwe przeskoczenie tego warunku. Kiedyś można było zamienić wkład własny na zastaw innej nieruchomości, dziś jednak banki wycofały się z takiej możliwości. Nie ma natomiast znacznie, z jakich źródeł pochodzi wkład własny – mogą być to oszczędności, spadek czy prezent od bliskich osób. Ważne, aby do momentu podpisania umowy kredytowej dysponować wymaganą kwotą.

Warunki kredytu

Kredyt na mieszkanie podpisywany jest na długi okres, który zwykle wynosi minimum 15 lat. W tym też czasie kredytobiorca zobowiązany jest spłacać miesięczne raty na rzecz banku, na które składa się pożyczony kapitał oraz odsetki. Niespłacanie rat zgodnie z harmonogramem może skutkować zajęciem nieruchomości przez bank, co w praktyce oznacza utratę mieszkania. Należy więc sumiennie podjeść do kwestii spłaty kredytu i nie opóźniać miesięcznych płatności. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here