Konta bankowe dla dzieci – po czym poznać te najlepsze?

Konta bankowe dla dzieci – po czym poznać te najlepsze?

Każdy, kto chce sobie ułatwić funkcjonowanie w cyfrowym świecie, powinien znaleźć konto osobiste najlepiej dopasowane do aktualnych potrzeb. Tyczy się to nie tylko osób dorosłych, ale również tych, które dopiero za jakiś czas staną się pełnoletnie. Konta bankowe dla dzieci, bo o nich mowa, są niezłym narzędziem do tego, by wykształcić u dziecka lub nastolatka dobre nawyki w zarządzaniu pieniędzmi. Jak wybrać taki rachunek bankowy, skoro musi on spełniać także wymagania prawnych opiekunów? W poniższym artykule szczegółowo radzimy, na co zwrócić uwagę podejmując decyzję o wyborze konta dla dziecka w banku.

Rachunki bankowe dla dzieci a uregulowania prawne

Zgodnie z polskim prawem, osoby poniżej 13. roku życia nie mają zdolności do czynności prawnych. Oznacza to, że konto dla nieletnich może być założone tylko przez rodzica lub opiekuna prawnego. W tym przypadku najmłodsi nie mogą sami zarządzać rachunkiem czy wykonywać przelewów. Niektóre banki oferują obsługę takiego rachunku dla dwóch osób – poprzez aplikację dla niepełnoletniego oraz dla dorosłego, z osobnymi danymi dostępowymi. Jeszcze inne instytucje mają w ofercie tzw. dziecięce subkonta – otwierane w ramach rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego rodzica.

Możliwość wyboru: oszczędzanie czy wydawanie?

Przeglądanie stron internetowych banków i porównywanie dostępnych produktów będzie łatwiejsze, jeśli na samym początku podejmiesz decyzję, czy konto dla nieletnich będzie służyło w tym przypadku do oszczędzania, czy raczej do wydawania. Być może chcesz założyć taki rachunek, by odkładać na nim środki w celu sfinansowania edukacji potomstwa? A może liczysz się z innymi potrzebami w przyszłości? W tej sytuacji kluczową kwestią będzie oprocentowanie. Jeśli zaś chcesz sprawić jako rodzic prezent w formie elektronicznej portmonetki, wówczas najlepszym rozwiązaniem będą konta bankowe dla dzieci z dodatkowymi udogodnieniami, np. programem edukacyjnym.

Opłaty za korzystanie z bankomatów oraz karty

Kiedy w kilkuosobowej rodzinie każdy posiada własny rachunek w banku, zsumowane koszty prowadzenia wszystkich kont mogą okazać się zbędnym wydatkiem. Aby zachęcić konsumentów do otwierania kont bankowych dla dzieci, banki stawiają na proste do spełnienia warunki bezpłatności. W standardowych ROR-ach opłaty mogą pojawić się w przypadku:

  • zamówienia i korzystania z karty płatniczej,

  • wypłat z bankomatów lub w oddziałach,

  • zlecania przelewów,

  • płatności za granicą.

Dla młodych przewidziana jest bardziej atrakcyjna oferta – większości kosztów można uniknąć przy spełnieniu prostych warunków, np. jednej transakcji w miesiącu z użyciem opcji BLIK.

Dodatkowe funkcjonalności

Młody klient banku na pewno chętnie skorzysta z dodatkowych możliwości. Konta dla dzieci zazwyczaj dają dostęp do intuicyjnej aplikacji mobilnej (przez którą idzie np. kupić bilet w komunikacji miejskiej lub doładować telefon) oraz możliwość zamówienia karty płatniczej lub przedpłaconej, czy też otwarcia pierwszego rachunku oszczędnościowego.

Coraz bardziej popularne stają się też dodatkowe udogodnienia, jak np.:

  • zamówienie opaski płatniczej,

  • personalizacja karty bankowej,

  • zakładanie wirtualnych skarbonek,

  • własnoręczne tworzenie planów oszczędzania,

  • materiały edukacyjne,

  • interaktywne gry.

Banki proponują aplikacje specjalnie stworzone z myślą o najmłodszych, które pozwalają na łatwe wprowadzenie ich w świat finansów.

Przyjazne materiały edukacyjne, intuicyjne samouczki

Darmowe konta bankowe dla dzieci, które ułatwiają naukę oszczędzania i zarządzania posiadanymi środkami, są istotnym aspektem w edukacji finansowej najmłodszych. Rachunki dla osób poniżej 13. roku życia nie mogą mieć pewnych funkcjonalności (zarezerwowanych dla pełnoletnich klientów), dlatego banki tak chętnie proponują rozwiązania dodatkowe. Intuicyjne samouczki i edukacyjne gry sprawią frajdę młodszym użytkownikom. Od wczesnych lat warto uczyć chłopców i dziewczynki, jak podejmować mądre finansowe decyzje i rozsądnie zarządzać pieniędzmi. Dzięki wartościowym materiałom Twoje dziecko będzie znało obecne zagrożenia i wiedziało, jak poruszać się w świecie finansów.

Profity nie tylko dla najmłodszych

Szukając najlepszego rachunku dla kilkulatka lub nastolatka, trzeba zainteresować się kosztami oraz sprawdzić, czy wybrany produkt rzeczywiście ma szansę spełnić pokładane w nim oczekiwania. Konta bankowe dla dzieci zapewniają wiele udogodnień. Wystarczy, że będziesz regularnie przelewał kieszonkowe na rachunek swojej pociechy. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom młody człowiek ma szansę w pełni korzystać z funkcjonalności swojego konta. Nie zwlekaj, podejmij świadomą decyzję już dziś.

Dodaj komentarz