Dla wielu klientów ubezpieczających samochód podstawowym kryterium wyboru polisy jest cena. Takie postępowanie sprawdza się w przypadku obowiązkowego ubezpieczenia OC, ponieważ warunki tego ubezpieczenia są narzucane ustawowo. Polisy AC mają charakter dobrowolny, dlatego każda firma może dowolnie decydować o tym, co dane ubezpieczenie obejmuje. Poszczególne oferty ubezpieczenia Auto Casco mogą się między sobą znacząco różnić zakresem ochrony. Może więc się okazać, że najtańsza polisa nie będzie chroniła od wszystkich zdarzeń, które mogą kierowcę spotkać na drodze.
Decydując się na zawarcie ubezpieczenia AC, należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę, na jaką sumę jest ubezpieczone auto. Suma ubezpieczenia powinna odpowiadać rzeczywistej wartości samochodu. Ustalenie zbyt niskiej lub zbyt wysokiej wartości auta jest niewskazane. Większość firm ubezpieczeniowych umożliwia klientom zawieranie polis AC w różnym zakresie. Najlepszym rozwiązaniem jest wykupienie ubezpieczenia all risk chroniącego od wszystkich zdarzeń, w tym również kradzieży. Osoby, które nie potrzebują pełnej ochrony lub szukają tańszych rozwiązań, mogą zdecydować się na polisę chroniącą od wybranych ryzyk.
Podczas kupowania polisy AC należy również zwrócić uwagę na to, czy w wybranym wariancie ubezpieczenia została wykupiona amortyzacja części. Brak wykupienia takiej klauzuli oznacza, że w przypadku wystąpienia szkody, odszkodowanie zostanie pomniejszone o wyrażony procentowo poziom zużycia części. W przypadku kilkuletnich aut, amortyzacja części może wynosić nawet 30 procent. Polisa bez wykupionej amortyzacji jest zazwyczaj sporo tańsza, jednak należy się liczyć z tym, że ewentualne odszkodowanie może nie wystarczyć na zakup części i całkowitą naprawę samochodu.
Jednym elementów wpływających na cenę polis AC jest wybór sposobu likwidacji szkody. W najtańszych polisach klient może likwidować szkodę wyłącznie na podstawie kosztorysu sporządzonego przez rzeczoznawcę, który dokonywał oględzin pojazdu. Niestety zdarza się, że odszkodowanie w wariancie kosztorysowym jest zaniżane. Osoby, które wykupiły opcję warsztat, mogą naprawiać swoje auto w salonie lub warsztacie. W takim przypadku kosztorys z wykonanych czynności sporządza warsztat wykonujący naprawę i przekazuje go do firmy ubezpieczeniowej, która przelewa pieniądze. W związku z tym, że rozliczenia odbywają się w sposób bezgotówkowy, klient nie musi martwić się o to, czy wystarczy mu pieniędzy na naprawę samochodu. Ubezpieczenie AC w wariancie warsztatowym jest więc lepszym, chociaż droższym rozwiązaniem.
Dodatkowe koszty w kredycie hipotecznym – co nie jest obowiązkowe?
Sesje Elixir, czyli kiedy dojdzie wykonany przelew?