Jak wygląda obecna sytuacja frankowiczów?

Jak wygląda obecna sytuacja frankowiczów?

Rok 2004 rozpoczął historię zadłużeń w szwajcarskiej walucie. Ostatnia dekada to dla wielu kredytobiorców okres dramatycznej walki z bezdusznym system bankowym. Jak obecnie wygląda sytuacja frankowiczów?

Frankowicze – odrobina historii

Kilkanaście lat temu niski kurs franka szwajcarskiego przyczynił się do masowego wzrostu popularności kredytów w helweckiej walucie. W 2008 roku suma zobowiązań zaciągniętych we franku wyniosła 56 mld złotych. Gwałtowny wzrost kursu franka w 2008 roku oznaczał drastyczne podwyższenie salda zadłużenia i wysokości miesięcznych rat kredytów, co przełożyło się na brak wypłacalności sporego grona klientów. Wielu z nich zostało zmuszonych do sprzedaży nieruchomości obciążonych kredytem, część popadła w długi. Umowy zawierane o kredyty frankowe często zawierały niedozwolone postanowienia, które w rażący sposób naruszały interesy konsumentów. Dla szerokiego grona kredytobiorców rozpoczął się okres niekończącej się batalii o odzyskanie nienależnie pobranych kwot.

Jakie możliwości mają frankowicze?

Klienci banków, którzy walczą o odzyskanie nienależnie pobranych pieniędzy mogą ubiegać się o uznanie zapisów umownych za nieważne, zmiany w przepisach stworzyły szansę na przewalutowanie kredytów na złotówki, gdzie koszty ponosi instytucja finansowa. Korzystnym rozwiązaniem jest negocjacja warunków kredytu z bankiem. Istnieje również szansa na całkowite anulowanie podpisanych z bankiem umów, decydująca jest treść zapisów. Kredytobiorcy, ubiegając się o swoje środki, zazwyczaj korzystają z pomocy specjalizujących się w kredytach frankowych prawników, samodzielna walka z bankowym systemem często skazana jest na porażkę. Frankowicze mają możliwość unieważnienia umowy kredytowej przy wsparciu kancelarii FretusLegis.pl, której prawnicy dysponują stosowną wiedzą i doświadczeniem w tej dziedzinie. Orzecznictwo polskich sądów w sprawie niedozwolonych klauzul umownych niejednokrotnie wskazywało na wadliwe i nieprecyzyjne zapisy w umowach o kredyty w szwajcarskiej walucie. Klienci banków najczęściej kwestionowali postanowienia przerzucające ryzyko kursowe na kredytobiorców, pozwalające bankom na dowolne przeliczanie wysokości zobowiązania. Również swoboda w ustalania zmiennej stopy oprocentowania, czy klauzula ubezpieczenia niskiego wkładu własnego znalazły odzwierciedlenie w niekorzystnych dla banków wyrokach.

Frankowicze – co dalej?

Wielu frankowiczów wiąże spore nadzieje z decyzjami, które mają zapaść po stronie rządowej, jednak kolejne obietnice pozostają nadal w sferze mglistych projektów. Dla wielu kredytobiorców światełkiem w tunelu był tzw. Fundusz Restrukturyzacyjny, który miał umożliwić osobom zadłużonym obniżenie wartości kredytu. W dniu 12 lipca 2019 roku senat przyjął ustawę frankową, z której usunięto fragment dotyczący funduszu. To rozwiązanie było niekorzystne dla banków, instytucje finansowe stoją na stanowisku, że fundusz byłby zagrożeniem dla stabilności systemu finansowego.

Dodaj komentarz