Karta płatnicza to jedna z rzeczy, bez których nie wychodzimy z domu. Przed wyjściem możemy zastanowić się, czy zabrać ze sobą portfel, czy gotówkę, ale karta płatnicza przeważnie wędruje do naszej kieszeni czy torby. Pozwala ona nie tylko rozliczyć się w większości sklepów i punktów usługowych, ale dzięki niej możemy także wypłacić gotówkę z bankomatu lub wprost przeciwnie, wpłacić środki na własne konto bankowe. Niestety, gdy nasza karta wpadnie w niepowołane ręce, musimy liczyć się ze sporymi stratami. Z tego względu warto skorzystać z ubezpieczenia karty płatniczej, które oferowane jest przez większość banków. Co daje taka usługa? Tym zajmiemy się w dzisiejszym artykule.

Ubezpieczenia karty płatniczej

Przede wszystkim banki mają w swojej ofercie opcję ubezpieczenia karty płatniczej od kradzieży. Dzięki temu, gdy nasza karta wpadnie w ręce złodziei, możemy liczyć na pełny zwrot utraconych środków z konta. Do tego ubezpieczenie obejmuje także zwrot kosztów wydania nowych dokumentów i nowej karty płatniczej, a nawet zwrot kosztów zakupu nowego portfela, jeśli on również został skradziony.

Co ważne, ubezpieczenie karty płatniczej dotyczy nie tylko przypadków, gdy zostanie ona skradziona, ale także, gdy dane takiej karty zostały skopiowane przy użyciu skimmingu.

Co obejmuje ubezpieczenie karty płatniczej?

Jak wspomnieliśmy powyżej, ubezpieczenie karty płatniczej dotyczy przypadków, w których nasza karta została skradziona lub zgubiona, a za jej pomocą zostały dokonane nieuprawnione transakcje. Chodzi tu o wszystkie płatności wykonane przy pomocy karty, bez względu na to, czy płatność odbyła się w sklepie stacjonarnym, czy internetowym. To jednak nie wszystko.

Ubezpieczeniu może podlegać także utrata środków pieniężnych. Chodzi tu o sytuację, w której zostaniemy napadnięci i utracimy gotówkę, którą w ciągu ostatnich 6 godzin wypłaciliśmy z bankomatu lub w oddziale banku.

Poza tym ubezpieczenie może również objąć utratę lub uszkodzenie sprzętów, zakupionych za pomocą karty płatniczej. Takie uszkodzenie może być wynikiem zarówno rabunku, jak i zdarzeń losowych, takich pożar, powódź, huragan itd.

Jak wybrać ubezpieczenie karty płatniczej?

Oczywiście szczegóły ubezpieczenia karty płatniczej będą różne w zależności od banku, w którym posiadamy nasze konto powiązane z kartą. Wynika to między innymi z faktu, że taka oferta ubezpieczenia została stworzona przez bank wspólnie z towarzystwem ubezpieczeniowym.
Zazwyczaj jednak spotkamy się z tym, że bank zaoferuje nam kilka wariantów ubezpieczenia karty płatniczej. Im więcej opcji będzie przewidywało takie ubezpieczenie, tym opłata za nie będzie wyższa.

Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego ubezpieczenie, dokładnie zapoznajmy się z warunkami umowy. Na szczególną uwagę zasługują informacje związane z wysokością utraconej kwoty, do jakiej bank bierze na siebie odpowiedzialność. Istotne są także warunki dotyczące okoliczności, w jakich straciliśmy kartę. Jeśli w umowie znajdzie się zapis o kradzieży z rozbojem, może okazać się, że karta płatnicza zabrana przez kieszonkowca bez użycia siły lub groźby jej życia, nie będzie podlegała ubezpieczeniu.

Ubezpieczenie karty płatniczej dodatkowo chroni gromadzone przez nas środki na rachunku bankowym. Zdecydowanie warto skorzystać z tego rozwiązania, jeśli karta płatnicza stanowi nasz podstawy sposób płatności. Jednak przed podpisaniem ostatecznej umowy ubezpieczeniowej, dokładnie sprawdźmy szczegóły takiej oferty i wybierzmy wariant, który będzie najlepszy z naszego punktu widzenia.

Więcej o kartach, ubezpieczeniach i kontach bankowych przeczytasz na stronie https://www.kontomaniak.pl.