Efektywne zabezpieczenie przyszłości finansowej dziecka to jeden z obowiązków ciążących na każdym rodzicu. Z pozoru kwestia może wydawać się łatwa. W końcu zarabiamy dosyć dobrze, stąd też jesteśmy przeświadczeni, iż w każdym momencie życia naszego dziecka będziemy w stanie udzielić naszej pociesze odpowiedniego wsparcia.

W rzeczywistości jednak problem ten okazuje się znacznie bardziej złożony. Przede wszystkim, zabezpieczenie przyszłości finansowej dziecka może odbywać się na kilka rozmaitych sposobów. Co oczywiste, różnią się one znacząco nie tylko pod względem mechanizmu swojego działania, ale również w zakresie efektywności. Niektóre formy gromadzenia kapitału dla naszej pociechy są znacznie mniej opłacalne, inne z kolei bez wątpienia zasługują na naszą uwagę. 

To jednak jeszcze nie wszystko. Należy brać pod uwagę również taką ewentualność, kiedy to z różnych przyczyn (choroba, utrata zdolności zarobkowania, śmierć) nie będziemy już w stanie efektywnie wspierać naszego dziecka.

Zabezpieczenie przyszłości młodego człowieka: dlaczego jest tak ważne?

Według wielu szacunków, miesięczne utrzymanie studenta w największych miastach może stanowić obciążenie w wysokości nawet 2 tysięcy złotych miesięcznie. Nic więc dziwnego, że ogromna większość studentów stara się dorabiać, albo poprzez pracę dorywczą, albo udzielanie korepetycji. Niestety, łączenie pracy ze studiami często nie stanowi najlepszego pomysłu. Nawet w przypadku pozornie prostych studiów może to poskutkować tym, że młody człowiek zostanie w tyle za rówieśnikami, którzy mogą sobie pozwolić na poświęcenie całego czasu nauce. Nie wspominając już o bardziej wymagających studiach, jak prawo, medycyna, informatyka itp. Jaki z tego wniosek? Student, który musi pracować na siebie w trakcie nauki już na starcie znajduje się w znacznie gorszej sytuacji. To zaś z dużą dozą pewności będzie w przyszłości stanowić istotne utrudnienie w karierze zawodowej i to niezależnie od wybranego kierunku studiów.

To jednak jeszcze nie wszystko. Rodzice często również w trakcie studiów wspierają finansowo swoje dzieci, najczęściej wydzielając określone kwoty w skali miesiąca. Niestety, w ten sposób młody człowiek nie uczy się finansowej niezależności oraz konieczności umiejętnego zarządzania swoim osobistym budżetem.

Pamiętajmy także, że wydatki młodego człowieka to nie tylko jedzenie oraz mieszkanie. Efektywna nauka często wymaga również kupowania drogich książek, pobierania korepetycji, uczestnictwa w zajęcia dodatkowych. To wszystko wymaga zarówno czasu (co nie jest możliwe w sytuacji, kiedy młody człowiek musi łączyć naukę z pracą), jak też oczywiście środków finansowych.

Jak efektywnie zabezpieczyć przyszłość dziecka?

Co zrozumiałe, najczęściej wybieraną przez rodziców opcją jest samodzielnie odkładanie pieniędzy, np. na kontach oszczędnościowych lub przy wykorzystaniu tzw. programów budowania kapitału. Opcja taka z pewnością stanowi lepsze rozwiązanie, niż brak oszczędzania, jednak nie oznacza to, iż jest pozbawiona mankamentów. Przede wszystkim lokaty bankowe lub też konta oszczędnościowe oferują obecnie naprawdę niskie oprocentowania. Kolejna istotna kwestia to rzecz jasna ewentualne dziedziczenie zgromadzonych w ten sposób środków na wypadek naszej śmierci. Może się okazać, że z różnych przyczyn, kapitał przeznaczony dla naszego dziecka ostatecznie trafi do niego jedynie w pewnej części.

Ciekawą alternatywą mogą być specjalne polisy dla dzieci. W tym zakresie rodzic ma do wyboru wiele różniących się pomiędzy sobą rozwiązań, co daje możliwość dobrania tej oferty, która w najwyższym stopniu odpowiada naszym indywidualnym oczekiwaniom.

Warto przy tym zdawać sobie sprawę, że specjalistyczna polisa dla dziecka nie jest typowym ubezpieczeniem. Umowa co do zasady będzie zawierać w sobie kilka punktów określających sposób dysponowania zgromadzonym kapitałem w różnych możliwych sytuacjach. W wypadku naszej śmierci lub utraty zdolności do pracy środki z polisy zostaną wypłacone dziecku albo od razu w całości, albo w formie rat miesięcznych, przy czym wysokość takiej raty będzie znacznie wyższa, niż kwota płaconych przez nas co miesiąc składek.

W sytuacji jednak, kiedy nie dojdzie do którejś ze skrajnych sytuacji uwzględnionych w umowie (śmierć, choroba) środki zgromadzane w ramach polisy oczywiście nie przepadają. Trafią one na konto naszego dziecka w określonym wcześniej momencie, a więc np. w chwili osiągniecia pełnoletniości lub też rozpoczęcia studiów.

Kolejna istotna kwestia to zyskowność polisy. W tym miejscu warto zastanowić się nad wyborem ubezpieczyciela. W odniesieniu do produktów oferowanych przez towarzystwo Vienna Life, środki lokowane w polisie dla dziecka są efektywnie inwestowane oraz pomnażane, co umożliwia wypracowanie znacznie większego kapitału, niż w sytuacji lokowania pieniędzy w lokaty czy konta oszczędnościowe. Korzystanie z usług renomowanych towarzystw wiąże się również z bezpieczeństwem inwestycji. W odniesieniu do mniej znanych podmiotów często zdarza się, że umowa zawiera cały szereg kruczków. Niestety, w niektórych sytuacjach może to znacząco utrudnić przekazanie naszemu dziecko gromadzonych przez lata pieniędzy, które przecież miały stanowić zabezpieczenie finansowej przyszłości naszej pociechy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here