Doradca kredytowy z którym warto się spotkać

Doradca kredytowy z którym warto się spotkać

Osoby, które chcą podjąć kredyt na wiele lat, muszą dokładnie prześledzić umowę i być pewnymi tego, co podpisują. Jeśli nie rozumiesz zapisów umowy, skonsultuj to z pracownikiem banku. Powinien on rzetelnie wyjaśnić to, co znajduje się w umowie i przełożyć to na zrozumiały dla klienta język. Jeśli rozmowa z pracownikiem banku nie wydaje ci się wiarygodna, możesz spróbować szukać pomocy u doradcy kredytowego lub u prawnika, który zajmuje się tego typu sprawami.

Niestety wciąż niewiele osób trafia do doradcy kredytowego, traktując go jako pośrednika, co nie jest prawdą. Istotą działanie doradcy kredytowego jest bezstronność, w przeciwieństwie do pracownika banku. Doradca kredytowy ma za zadanie sprawdzić dokładnie umowę kredytową i wyjaśnić potencjalnemu kredytobiorcy zasady w niej zawarte. Efektem pracy dobrego doradcy kredytowego jest zadowolenie kredytobiorcy z podjętego kredytu i współpraca kredytobiorcy z bankiem bez żadnych niespodzianek ze strony banku.

Do doradcy kredytowego można wybrać się nie tylko w sytuacji, kiedy dostajemy umowę i nie do końca rozumiemy zapisy w niej zawarte, ale także wtedy, kiedy mamy problem z wyborem oferty kredytu spośród kilku różnych propozycji wysuwanych przez różne banki. Jeżeli w grę wchodzi kredyt hipoteczny, to należy spodziewać się takiego przebiegu spotkania jak opisano tutaj: https://pamietnikwindykatora.pl/mysli-o-kredycie-z-pomoca-doradcy/

Dobry doradca powinien przeanalizować naszą sytuację, zdolność kredytową, możliwe konsekwencje spłacania określonego kredytu, powinien wytłumaczyć nam różne sytuacje hipotetyczne przewidziane przez zapisy umowy, a następnie ocenić nasze potrzeby i doradzić odpowiedni produkt bankowy. Nie należy udawać się do takiego doradcy, który pracuje pod szyldem jakiejkolwiek instytucji finansowej. Doradcą powinna być osoba, która działa autonomicznie i nie jest sponsorowana przez żaden z banków. W skład obowiązków, jakie należą do doradca kredytowego należy także negocjowanie w imieniu klienta dobrych warunków umowy kredytowej i napisanie wniosku o przyznanie kredytu.

Doradcy klienta, którzy pracują w bankach są tak naprawdę sprzedawcami kredytów i nie należy spodziewać się od nich rzetelnej informacji – mimo że mają nad sobą Komisję Nadzoru Finansowego i inne instytucje, które ochraniają dobra klienta. Mimo wszystko na szeroką skalę w niedawnych czasach sprzedawano klientom fundusze inwestycyjne opisując je jako lokaty. Doradca klienta, który sprzedaje kredyty w siedzibie banku i na stacjach benzynowych to osoba, która nie uwzględni do końca potrzeb klienta, ale przede wszystkim będzie miała na celu wykonanie planu i doprowadzenie do jak najwyższych opłat wnoszonych przez klienta. Oznacza to, że sprzedawca kredytów w banku nie będzie uwzględniał optymalnego dla klienta okresu kredytowania, tylko wydłuży maksymalnie czas kredytowania, bo to powoduje generowanie wyższych odsetek. Bardzo rzadko doradcy klienta pracujący w bankach powiedzą nam o tym, że na oprocentowanie ma wpływ także wskaźnik WIBOR aktualizowany co jakiś czas, nie dostaniemy także nigdy informacji o tym, że w umowie jest zapis o podwyżkach oprocentowania jeśli nie spełnimy określonego warunku. To wszystko należy sprawdzić samodzielnie czytając umowę.

Dodaj komentarz