Czy transporter taśmowy jest urządzeniem mogącym zautomatyzować proces produkcji? Otóż jak najbardziej. Sprawdźmy zatem, w jaki sposób jest to możliwe i czy można do tego celu wykorzystać znane już wcześniej rozwiązania w zakresie automatyki.
Chcąc dokonać kompleksowej robotyzacji i automatyzacji procesu produkcyjnego, trzeba zacząć od transportera, a konkretnie od jego napędu. Taśma jest wprowadzana w ruch za pomocą bębnów napędowych o określonych rozmiarach. Aby w znacznym stopniu zautomatyzować przenośniki taśmowe, wystarczy odpowiednio sterować silnikiem napędowym. Dzięki temu można:
Reasumując, czasami wystarczy wprowadzenie prostych aplikacji o określonej mocy (np. silnika krokowego), aby transportery taśmowe pracowały w sposób impulsowy. Okresowe zatrzymanie taśmy ułatwia podanie detalu, zabranie go lub poddanie wybranym procesom technologicznym.
Korzystanie z transportera taśmowego znacznie ułatwia implementację szerszych rozwiązań z zakresu automatyki. Bęben napędowy można np. powiązać z czujnikiem obrotów, który będzie aktywował określoną czynność (np. zatrzymanie taśmociągu). Z kolei zastosowanie czujek ruchu pozwoli obliczyć liczbę detali lub aktywować konkretny proces produkcyjny (np. malowanie).
Ważne, aby system ten (niezależnie od przyjętych zależności) mógł sam kontrolować swoją pracę i w razie czego korygować go, jeśli oczywiście zajdzie taka potrzeba. Warto dodać, że dobrze wykonana automatyzacja produkcji to proces, w którym wszystkie elementy muszą właściwie działać przy jednoczesnym zwiększeniu przepustowości linii do możliwie najwyższych wartości.
Przyspieszająca robotyzacja procesów produkcji wymaga, aby wykorzystać transportery taśmowe również jako część większych systemów automatyki. Jak? Doskonałym przykładem są… tokarki CNC, które wyposażone są w układy do odprowadzenia wiórów. Dzięki zastosowaniu zautomatyzowanego transportera ze wbudowaną wagą transporter będzie odprowadzał wióry automatycznie, a nie wtedy, gdy zrobi to operator. Dzięki temu rozwiązaniu nie tracimy czasu na zbędne czyszczenie maszyny i nie musimy wzywać automatyków w celu odblokowania zabezpieczenia nadmiarowoprądowego.
Na stronie https://www.labotek.pl/oferta/transportery-tasmowe można znaleźć szereg ciekawych pomysłów, dzięki którym można wykorzystać potencjał zautomatyzowanych linii produkcyjnych.
Magazynowanie typu push-back – najefektywniejsza organizacja magazynu?
Zastosowanie wag analitycznych w laboratoriach i aptekach