Banki i niektóre firmy pożyczkowe weryfikują dane klienta w różnych bazach, by poznać jego historię kredytową i móc ocenić zdolność kredytową. Co powinniśmy zrobić, jeśli wolelibyśmy uniknąć tej procedury? Rozwiązaniem może być pożyczka online.

W jakich bazach sprawdza się historię kredytową?

Podstawowym źródłem wiedzy dla banków jest Biuro Informacji Kredytowej. To przedsiębiorstwo założone zostało przez Związek Banków Polskich i banki prywatne, aby gromadzić i udostępniać dane dotyczące historii kredytowej klientów banków, a zatem informacje o spłacanych w przeszłości lub obecnie zobowiązaniach kredytowych.

BIK przy okazji określa naszą wiarygodność kredytową, posługując się do tego celu scoringiem czyli oceną punktową. Biorąc pod uwagę ile wzięliśmy kredytów i czy spłacaliśmy je w terminie, tworzony jest nasz profil, który następnie porównywany jest z profilami innych kredytobiorców. Im bliżej naszemu profilowi będzie do profili osób terminowo wywiązujących się z zaciągniętych zobowiązań, tym wyższa będzie nasza ocena punktowa w skali od 0 do 100.

Inną ważną bazą jest Krajowy Rejestr Długów. Do tej bazy przez różne podmioty przekazywane są dane o dłużnikach, w tym również kwota, na którą są zadłużeni. Nazwisko dłużnika będzie figurować w rejestrze, dopóki nie ureguluje on swojego długu. Dane dłużników mogą trafiać też do biur informacji gospodarczej i tam również banki mogą sprawdzać wnioskodawców.

Dlaczego warto wziąć pożyczkę online?

Jeśli obawiamy się, że możemy nie przejść weryfikacji pozytywnie, są inne rozwiązania. Najłatwiej poszukać w internecie – pożyczki online bez sprawdzania w BIK dostępne są niemal od ręki (www.totalmoney.pl), ale to nie jedyna ich zaleta. Oczywiście dzięki brakowi weryfikacji w BIK, takie pożyczki są dostępne dla znacznie szerszego grona klientów, również tych znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, jednak są i inne plusy.

Brak typowych formalności sprawia, że oszczędzamy czas. Podobnie sam fakt, że pożyczkę możemy wziąć, nie ruszając się sprzed komputera. Nie musimy w tym celu nigdzie wychodzić i wystawać w bankowych kolejkach. Wszystko odbywa się sprawnie i wygodnie. Wzięcie pożyczki online często nie zajmuje więcej niż kilkanaście minut.

Pożyczki online bez sprawdzania baz są też całkiem elastyczne. Chociaż większość z nich dotyczy stosunkowo niewielkich kwot, to można znaleźć również takie na sumy nawet do 5000 zł.

Jak wziąć pożyczkę online bez weryfikacji?

O prawdziwej pożyczce online możemy oczywiście mówić w przypadku, gdy cały proces jej zaciągnięcia odbywa się za pośrednictwem internetu. Procedury nie są skomplikowane – jak już pisaliśmy, nie wypełnia się tu typowych formalności. Należy zarejestrować się w serwisie danej firmy pożyczkowej i wypełnić wniosek o pożyczkę. Będzie to wymagało podania podstawowych danych osobowych, takich jak imię, nazwisko, numer dowodu osobistego, PESEL, numer telefonu, adres e-mail. Trzeba też będzie wprowadzić dane dotyczące samej pożyczki – ile chcemy pożyczyć i na jak długo.

Następnym krokiem jest zweryfikowanie konta bankowego. Jest to konieczne, aby potwierdzić podane przez nas w formularzu dane osobowe, a także by firma pożyczkowa mogła mieć pewność, że to na nasze konto zostaną przelane pieniądze. Częstym sposobem weryfikacji jest przelew symbolicznej sumy (np. 1 gr lub 1 zł) na konto firmy pożyczkowej. Inną metodą jest potwierdzenie tożsamości przez zalogowanie się do bankowości elektronicznej za pomocą aplikacji, która jednorazowo pobiera dane posiadacza konta i przekazuje je firmie pożyczkowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here