Pożyczka może być ważnym wsparciem, gdy trzeba sfinansować pilne wydatki. Niestety, w życiu każdego pożyczkobiorcy mogą zdarzyć się sytuacje trudne, np. jak utrata pracy, gdy z dnia na dzień tracimy dochody. W takim przypadku najczęściej zastanawiamy się, co dalej, zwłaszcza gdy mamy do spłaty zobowiązanie. Jest kilka rozwiązań, z których możemy skorzystać.

Trzy czwarte Polaków w wieku 18-64 lata zaciąga pożyczki lub inne zobowiązania. Ponad jedna trzecia (35%) deklaruje, że często korzysta z takiego finansowania. Odsetek osób regularnie zaciągających zobowiązania jest wyższy wśród konsumentów już zadłużonych, połowa z nich korzysta z pożyczek wielokrotnie. Wśród seniorów 41% osób pożycza pieniądze bardzo często. Natomiast co dziesiąty emeryt nigdy nie zaciągnął pożyczki.

Główną przyczyną zadłużania się Polaków aktywnych zawodowo jest to, że produkt, który chcą kupić, jest dla nich za drogi. 29% pożyczkobiorców pożycza z powodu chwilowych problemów finansowych, a 27% – gdy ma nieprzewidziane wydatki.

Najczęstszym powodem zaciągania pożyczki jest zakup sprzętu RTV/AGD – na taki cel zapożycza się 43% naszych rodaków. 31% korzysta ze zobowiązań, gdy potrzebuje gotówki na remont, a 28% – gdy chce kupić pojazd. Na zakup mieszkania pożycza 17% Polaków, na uroczystości rodzinne – 9%, a na wakacje – 8%.

Najwięcej Polaków zadłuża się w bankach (75%). Mniej dłużników, bo tylko 20% korzysta z zakupów ratalnych, 13% ankietowanych pożycza w instytucjach pozabankowych, a 11% prosi o pożyczkę rodzinę, znajomych.

– Pożyczka to ważna usługa na rynku finansowym, Polacy wykazują nią duże zainteresowanie. Pożyczają na różne wydatki, w tym często na te niespodziewane. Jednak część pożyczkobiorców na skutek losowych zdarzeń popada w kłopoty finansowe – zwraca uwagę ekspert hapipożyczki, firmy oferującej możliwość wzięcia łatwej do spłaty chwilówki na raty. – Utrata pracy to poważny problem dla każdego żywiciela rodziny i osoby spłacającej zobowiązanie. Jednak często są to przejściowe problemy. Aby przetrwać ten trudny czas, warto skorzystać z rozwiązań oferowanych przez pożyczkodawców – zachęca ekspert.

Negocjacje z pożyczkodawcą

W momencie utraty pracy często nie wiemy, co będzie dalej i czy szybko uda nam się zdobyć nowe zatrudnienie. Czasami taki przestój trwa krótko, kilka dni, jednak nierzadko może się przeciągnąć do kilku miesięcy. Taka trudna sytuacja nie jest problemem, gdy mamy oszczędności, ponieważ wtedy mamy pewność, że odłożone pieniądze pomogą nam przetrwać. Niestety, często jest tak, że w momencie utraty pracy nie tylko nie mamy oszczędności, ale jeszcze mamy do spłaty zobowiązanie ratalne.

W takim przypadku warto spokojnie spisać listę wszystkich zobowiązań i je podsumować. Następnie można poprosić rodzinę, znajomych o wsparcie finansowe. Kolejny krok to wytypowanie płatności pilnych, które trzeba zwrócić w pierwszej kolejności.

Warto sprawdzić w umowie pożyczkowej, czy pożyczkodawca przewiduje wakacje od raty. Taka możliwość pozwoliłaby na przerwę w spłacie zobowiązania na kilka miesięcy. Jeśli nie ma takiej opcji, wtedy należy rozpocząć negocjacje z instytucją pozabankową. W tym celu powinniśmy zadzwonić do pożyczkodawcy i przedstawić zaistniałą sytuację. Instytucja pozabankowa może nam zaproponować nowe warunki spłaty zobowiązania, polegające na wydłużenie okresu spłaty pożyczki i obniżeniu miesięcznych rat. Na pewno nie należy ukrywać swojej sytuacji, bo to nie przynosi nigdy nic dobrego.

Konsolidacja i ubezpieczenie

W sytuacji, gdy posiadamy kilka różnych zobowiązań finansowych, które spłacamy ratalnie, można złożyć wniosek o konsolidację pożyczek. Finansowanie takie objęłoby wszystkie zobowiązania, czyli byłoby przyznane na całą kwotę zadłużenia. Następnie zostanie ono rozłożone na raty miesięczne zgodnie z potrzebami pożyczkobiorcy.

Z reguły przy takim rozliczeniu rata jest dużo niższa niż suma spłacanych rat przed konsolidacją. Korzystając z takiego rozwiązania, klient często wybiera dłuższy okres spłaty, co powoduje obniżenie raty. Decydując się na konsolidację, warto skorzystać z ubezpieczenia na wypadek utraty pracy. Taka opcja jest możliwa przy różnych pożyczkach, dodatkowo koszt ubezpieczenia może być doliczony do rat. Dzięki temu nie będziemy musieli za nie od razu płacić. Ubezpieczenie od utraty pracy sprawia, że w momencie otrzymania wypowiedzenia ubezpieczyciel przejmuje obowiązek spłaty rat zobowiązania. Spłaca zadłużenie do momentu znalezienia przez ubezpieczonego nowej pracy, chociaż ten okres może być również krótszy, co zależy od wykupionego wariantu polisy.

Utrata pracy to przykra okoliczność, która może wpędzić nas w kłopoty finansowe. W takim przypadku należy działać rozważnie, zwłaszcza gdy spłacamy zobowiązanie. Najważniejsze, aby nie unikać kontaktu z pożyczkodawcą, ponieważ jeszcze mocniej odczujemy konsekwencje opóźnień w spłacie pożyczki. Warto negocjować z instytucją pożyczkową np. wydłużenie okresu spłaty i zmniejszenia raty lub skorzystać z konsolidacji pożyczek. Bardzo ważne jest również, aby biorąc zobowiązanie, zabezpieczyć się i wykupić od razu ubezpieczenie od utraty pracy.

 

 

Pożyczkodawcą jest IPF Polska Spółka z o.o. z siedzibą w Warszawie. RRSO oznacza Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. RRSO wynosi 9,72% . Produkt „Pożyczka dla Nowych Klientów” dostępny jest od 24.04.2019 r. wyłącznie dla konsumentów nieposiadających pożyczki w IPF Polska Sp. z o.o. w dniu złożenia wniosku. Przyznanie pożyczki zależy od wyniku oceny zdolności kredytowej konsumenta. Ostateczne warunki pożyczki uzależnione są od poziomu wiarygodności kredytowej konsumenta. Niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny. Więcej szczegółów w regulaminie na hapipozyczki.pl.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here