Powszechnie wiadomo, że posiadanie zdolności kredytowej stanowi podstawowy warunek otrzymania kredytu bankowego. Klienci starający się o tego typu wsparcie finansowe, poddawani są dokładnej ocenie pod kątem wiarygodności finansowej. Często zatem pada pytanie, czy nie posiadając historii kredytowej, można otrzymać kredyt? Odpowiadamy na nie w poniższym artykule.

Zdolność kredytowa – co to jest?

Jest to zdolność do spłaty zaciągniętego zobowiązania wraz z odsetkami określonymi w umowie kredytowej. Inaczej mówiąc, jest to swoista kalkulacja ryzyka i sprawdzenie każdego wnioskodawcy pod kątem bezproblemowego spłacania zaciągniętego zobowiązania. Określana jest na podstawie szeregu czynników jak dochody i wydatki gospodarstwa domowego oraz historii kredytowej w BIK. Na ich podstawie analizuje się czy kredytobiorca będzie w stanie spłacać comiesięczne raty kredytu. Czy w obliczu takich kryteriów, kredyt bez zdolności jest możliwy, zobacz na kredytexpress.pl i dowiedz się, czy masz szansę na jego otrzymanie? Bank szczegółowo analizuje takie czynniki jak:

  • wysokość osiąganego dochodu netto,
  • forma zatrudnienia,
  • stałe wydatki,
  • liczba osób na utrzymaniu,
  • stan cywilny,
  • zawód,
  • historia kredytowa w tym terminowość spłat i pozostałe zobowiązania oraz ich wysokość,
  • rodzaj i wysokość wnioskowanego kredytu,
  • obecność w rejestrach BIK i KRD,
  • posiadane zabezpieczenia.

To, co może spowodować odrzucenie wniosku przez bank, to niska ocena w BIK. Oznacza ona, że spłata poprzednich lub dotychczasowych zobowiązań, jest zaburzona. Rejestr BIK odnotowuje każdą zwłokę w regulowaniu należności finansowych. Bank nie udzieli również kredytu osobie, której, według banku, możliwości są niewystarczające do regularnego spłacania rat.

Kredyt bez zdolności kredytowej – gdzie dostać?

Gdzie zatem mogą udać się osoby, którym bank odmówił udzielenia kredytu? Jedyną alternatywą w tym wypadku, są firmy pożyczkowe działające w sektorze pozabankowym. Ponieważ pożyczki nie są objęte regulacją prawną, pozabankowe instytucje finansowe mają zdecydowanie bardziej liberalne podejście do klienta niż banki. Oznacza to, że owszem przeprowadzają one weryfikacje klienta, według wewnętrznych zasad, jednak nie są one aż tak restrykcyjne, jak procedury bankowe.
Dlatego też rynek firm pożyczkowych tak bardzo się rozwinął, ponieważ trafiają do nich wszyscy ci, którym bank odmówił udzielenia pożyczki. Z racji tego, że liczba takich firm rośnie i napływa stale nowej konkurencji, firmy pożyczkowe zabijają się o klienta, proponując coraz to inne oferty. Wśród nich są m.in. kredyt dla zadłużonych bez zdolności kredytowej lub kredyt na oświadczenie, również bez badania zdolności.

Zasady udzielania takich kredytów są różne, uzależnione od wewnętrznie ustalonych zasad i indywidualnego podejścia do klienta. Najczęstsze wymagania, jakie trzeba spełnić to pełnoletniość i posiadanie polskiego obywatelstwa. Sam proces wnioskowania o taki kredyt jest bardzo prosty i nie zabiera dużo czasu. Wygodnym i często wybieranym rozwiązaniem jest kredyt bez zdolności kredytowej przez Internet, który pozwala na przejście przez całą procedurę z domowego zacisza. Wystarczy tylko wypełnić wniosek, załączyć wymagane dokumenty oraz wskazać konto bankowe, na które mają zostać wypłacone pieniądze.

Należy jednak pamiętać, że kredyt bez zdolności kredytowej udzielany jest na krótki okres i na niskie kwoty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here