Kredyt hipoteczny to nie tylko kapitał i odsetki. To także mnóstwo dodatkowych opłat, które przyczyniają się do zwiększenia całkowitego kosztu kredytu. Niektóre z nich są obowiązkowe, z niektórych można zrezygnować. Za co warto dodatkowo zapłacić biorąc kredyt hipoteczny i na co uważać?

Co składa się na koszt kredytu hipotecznego?

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie długoterminowe na przeważnie wysokie kwoty. Nie dziwi więc fakt, że mnóstwo elementów składa się na całkowite koszty takiej pożyczki. Chcąc dowiedzieć się, ile mogą kosztować kredyty hipoteczne, warto brać pod uwagę RRSO, czyli Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. W niej zawarte są wszelkie ponoszone przez kredytobiorcę koszty. Na CKK, czyli całkowity koszt kredytu składają się odsetki, marże, podatki, prowizje i inne opłaty. Do tego doliczyć należy jeszcze wkład własny, który w wielu bankach wynosi minimum 20% wartości nieruchomości.

 
Dodatkowe koszty kredytu hipotecznego

Każdy bank może mieć inne wymagania względem dodatkowych opłat. Z pewnością trzeba będzie zlecić wycenę nieruchomości. W tym przypadku klient może mieć pewną dowolność. Może zlecić wycenę samodzielnie u wybranego rzeczoznawcy majątkowego lub powierzyć to bankowi. W tej drugiej sytuacji natomiast musi liczyć się z tym, że będzie musiał zapłacić dodatkową prowizję.

 
Wśród opłat dodatkowych wymienia się jeszcze jednorazową prowizję za udzielenie kredytu. Warto zapoznawać się z warunkami umowy, ponieważ niektóre banki wymagają zdecydowania się na inne produkty finansowe. Mogą to być karty kredytowe, rachunki osobiste itp. Posiadanie konta w banku, w którym bierze się kredyt jest w większości przypadków obowiązkowe. Decydując się na inne produkty, warto przeanalizować, czy faktycznie się one opłacają i czy są niezbędne. Korzystanie z niektórych usług może być darmowe, ale jeśli spełni się określone przez bank warunki.

 
Dodatkowe koszty kredytu hipotecznego to także opłaty urzędowe i u notariusza. Wśród nich wymienia się taksę notarialną, podatki od czynności cywilnoprawnych, opłaty za odpisy aktu notarialnego i opłaty sądowe związane z Księgą Wieczystą.

 

Ubezpieczenia kredytu hipotecznego

Wśród dodatkowych kosztów kredytu hipotecznego wymienia się jeszcze ubezpieczenia. Niektóre nie są obowiązkowe, ale warto z nich skorzystać. Wśród polis wymienia się między innymi ubezpieczenie nieruchomości. W razie nieszczęśliwych wypadków, środki z polisy pozwolą na usunięcie szkód. Niektóre banki oferują je „w pakiecie” z kredytem hipotecznym, korzystanie z nich nie jest jednak obowiązkowe, można zdecydować się na taką polisę u innego ubezpieczyciela. Dodatkowo oferowane są ubezpieczenia na życie lub ubezpieczenia przed utratą pracy. Warto jednak przeanalizować ich warunki i sprawdzić, czy faktycznie są one opłacalne. Skorzystanie z takich polis nie jest bowiem obowiązkowe, a chcąc z nich skorzystać należy dowiedzieć się, co podlega konkretnie podlega ubezpieczeniu i na jaką kwotę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here